מאמרים

האם שמן זית משמין

הקיץ הגיע. איזה כיף! החופש הגדול חזר לחיינו והביא איתו גם את היתושים והזיעה. וזה לא שאני מתלוננת, אני פשוט אוהבת את הסתיו. ממש במקרה התחלתי לאהוב את הסתיו רק אחרי שהילדים שלי נכנסו למערכת החינוך, לכו תבינו…

אבל בואו נחשוב על הדברים הטובים שיש בקיץ. קיץ זה אבטיח, קיץ זה משמש, קיץ זה שמלות קצרות, בקיץ עושים פחות כביסה והפיתות מהמקפיא מפשירות לבד תוך 10 דקות. קיץ זה כיף, קיץ זה ים.
אלא אם כן אתה מרגיש שמן.
ואתה לא רוצה ללכת לים כי אתה פוחד שיחשבו שאתה לוויתן שנפלט לחוף, יביאו משאית ומנוף וישליכו אותך הכי רחוק לכיוון קפריסין.

לא, לא אני!

אני אולי לא מלכת יופי אבל אני מהממת בדרכי-אני. למרות כמה קילוגרמים עודפים, למרות הרגליים החיוורות ולמרות הישבן מזרח-אירופאי המפואר. הגוף שלי עבר שני הריונות ואני מהללת אותו על כך ולא מצפה ממנו בזמן הקרוב להתכווץ.
בעלי לעומת זאת, המסכן לא היה בהריון, ואת הבטן התפוחה שלו הוא חייב לבירה ולצ'יפס. ובכל שנה מתחזקת אצלו הרתיעה מטיול לים.

בשבת האחרונה התכוננו לנסיעה לים, ארזנו את כל פירות ארצנו, פיתות וחומוס וכל כך הרבה מים שהם היו כבדים יותר מהילדים, נלחצנו לתוך בגדי הים שלנו ושמנו פעמינו לרכב שיישאנו אל ים.
הילדים שעטו קדימה בצהלות "הכל אני יכול בחופש הגדול", אני מאחוריהם במלוא גרון "לבנות ארמון מחול בחופש הגדול", ורק מאחורינו מתגלגל לו בעלי, אדון-דיכאון. הסתכלתי עליו, כולו מבוייש ומהורהר כמו ילד ביום הראשון לקייטנת מבוכים ודרקונים.

מה קרה? שאלתי אותו.
סתם, לא רוצה ים, אני שונא חול, ונכנס לי מלח לאף ואני לא אוהב שכולם מסתכלים עליי כשאני מוריד חולצה.
זה בגללך, בגלל השמן זית שאת שמה בכל דבר!

וואו.
עצור כאן.

התהלוכה המשיכה לכיוון האוטו ורק אני המשכתי לעמוד כמו דגל אדום בזמן סערה. יכול להיות שזה נכון? זאת אשמתי? האהבה הגוברת שלי לשמן זית תשמין את כל המשפחה שלי לאט לאט? אבל שמן זית זה בריא! וטוב! וטעים ונהדר!

את כל הבילוי בים העברתי בהרהורים על העניין שלי בשמן זית והאם יכול להיות שהגזמתי. כשחזרנו הביתה החלטתי לבדוק האם שמן זית משמין, ובעצם כמה קלוריות יש בכף שמן זית?

התיישבתי ליד המחשב, מצופה עדיין במלח, שיערי מלא בחול וטיפטופי טילון מקשטים את חולצתי. אבל לא יכולתי ללכת להתקלח עדיין. הייתי נחושה לגלות האם שמן זית משמין.
העובדות היבשות הן שבכפית שמן זית יש 45 קלוריות, ובכף שמן זית יש ‭140-130‬ קלוריות. למי שסופר זה בהחלט אחוז נכבד מתצרוכת קלוריות יומית!

אבל בזמן שכולנו יודעים ששמן הוא משמין מסתבר שיש חשיבות גדולה לסוג השמן. אליבא דה oliveoiltimes כמות מעטה של שמן בריא בתפריט היא הכרחית לירידה אפקטיבית במשקל. מדוע? מפני שצריכת כמות מספקת של שומן תורמת לתחושת שובע. מעט שמן בריא מאט את הריקון של הקיבה ובכך עוזר לתחושת השובע להיות ארוכה יותר. אמנם לכל השמנים יש פוטנציאל להרגיע רעב, אך יש לשים לב לאכול שמן טוב ובריא.
בלי להכנס לתיאורים המדעיים ולתת שמות מפוצצים שאני בעצמי לא מבינה, השמנים הטובים יכולים לעזור להוריד את רמת הכולסטרול הרע ולהעלות את רמת הכולסטרול הטוב. השמנים הטובים נמצאים בזיתים, אגוזים, זרעים, דגים של מים קרים, אבוקדו ועוד.

אתר proaging הישראלי מציין ש-"בשמן זית יש הרבה קלוריות אבל גם אותו אנו מכניסים לרשימת המזונות המרזים כיון שבשמן זית יש חומצה אולאית וכשזו מגיעה למעי היא מתניעה תהליך ביוכימי מורכב שמאותת למוח: הגוף שבע." ואילו Reader Digest הפתיעו אותי ממש עם מחקר גרמני חדש שמצא שאפילו רק מלהריח שמן זית הגוף מרגיש שבע יותר!
לשאלת הכמויות, באתר bodyandsoul האוסטרלי מציינים שעל פי מחקרים צריך לאכול 2 כפות ביום כדי לשפר את לחץ הדם, רמות הגלוקוזה והכולסטרול, אך ד"ר מארי פלין, תזונאית ופרופ' לרפואה קלינית שחוקרת את יתרונות שמן הזית מאז שנות ה-90, ממליצה על 3 כפות ביום לפחות לצורך הורדה במשקל. פלין מציינת שכל התייחסויותיה ליתרונות הרפואיים של שמן זית הם לשמן זית כתית טהור בלבד.

לאחר איסוף המידע הזה לבשתי את פרצוף הניצחון שלי וחיכיתי שהאדון יתעורר מהתנומה של אחרי הים שלו כדי לספר לו על הממצאים ולהזמין אותו להעביר את ההאשמות שלו בדבר השמנה למוכר השאוורמה ולתוספת הצ'יפס שהוא מקפיד לבקש. חיכיתי וחיכיתי אבל הוא ישן עמוק ואני השתעממתי, אז חזרתי לקרוא עוד קצת בנושא וגיליתי שחוץ מעניין השובע שמן זית עוזר גם בעוד המון בעיות רפואיות, ואלה הן רק חלק:

הפחתה של גורמי סיכון למחלות לב וסוכרת

הפחתה של הסיכון לשבץ מוחי

מניעה של מחלות מעיים דלקתיות

דיכוי של תאי סרטן השד

טיפול לא תרופתי בדיכאון

שיפור במדדים קוגניטיביים ובזכרון

הגנה על העור מפני השמש

הגנה על הכבד מפני עקה חימצונית

הילדים ובעלי, בולי העץ, עדיין לא התעוררו, ומאחר שאני אישה פרקטית חיפשתי דרך ליישם את כל מה שלמדתי ואולי באמת לעזור לו לרדת קצת במשקל בעזרת שמן זית, ועל הדרך להקפיץ את הבריאות של כולנו קצת, ומצאתי מדריך מצויין להמרה של חמאה בשמן זית, שיכול ממש להתאים לי בבישולים! תירגמתי את המדריך לעברית ואני משתפת אותו כאן במיוחד בשבילכם. שלא תגידו שאני לא דואגת לכם! שיהיה בתיאבון ולבריאות.